مصاحبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته شده به دست همسفر سارا | ( نظرات )
من واقعا دوست دارم این لژیون مورد استقبال قرار بگیرد و دیگران هم به این آرامشی که من الان دارم برسند، چون مصرف سیگار و قلیان تخریب زیادی به جسم و روان و سیستم ایکس یک خانم وارد می کند پس برای رسیدن به آرامش سیگار بیشتری مصرف کرده و در نتیجه بهم ریخته تر می شود. 
همه ما که به کنگره آمده ایم ۱۰۰٪ عیب و ایراداتی داشتیم، پس اینجاییم تا ایرادهایمان را رفع کنیم. مصرف سیگار و قلیان نیز یکی از آن ایرادهاست...


در بدو سفر اولش تصاویر کتاب 60 درجه را برای دیوارهای بی رمق شعبه حسنانی نقاشی کرد و رنگ و جلای تازه ای به هوای شعبه بخشید. اکنون در جایگاه راهنمای تازه واردین و راهنمای درمان سیگار خدمت می کند. در امور سایت نیز مدتیست نگهبان مجازیست و به گفته خودش دوست دارد همیشه فعال و خدمتگزار باشد.

_ خانم الهه عزیز، در ابتدا به رسم همیشگی اعلام سفر بفرمایید.

_ سلام دوستان الهه هستم مسافر سیگار، با ۹ سال تخریب وارد لژیون ویلیام وایت شدم، آخرین آنتی ایکس مصرفی روزی یک پاکت سیگار، ۱۰ ماه و ۲۰ روز سفر کردم با روش DST و آدامس نیکوتین خوداکی، با راهنمایی سرکار خانم جلالی، رشته ورزشی بدمینتون، در حال حاضر هم یکسال است که از بند سیگار آزاد و رها هستم.

_ شما جزو رهجویانی بودید که خدمت کردن را از سفر اول شروع کردند، برایمان بگویید چه انگیزه و چه نیرویی در شما شکل گرفت که در بحبوحه سفر اول دست بکار شدید و تصاویر کتاب ۶۰ درجه را نقاشی کردید؟

_ من از اول که عضو لژیون شدم دوست داشتم که یک فعالیتی انجام دهم، کلا آدم فعالی هستم و دوست ندارم فقط از جریانی استفاده کنم و بروم. از آنجا که در لژیون ما همگی سن جوان بودیم نوعی حس رقابت و پیشی گرفتن در خدمت کردن بین ما وجود داشت. من تصاویر کتاب ۶۰ درجه را در شعبه های دیگر دیده بودم ولی ارتباط آنها را با مساله اعتیاد نمی دانستم، تا اینکه با آموزشها متوجه شدم تمثیلی از یک مصرف کننده هستند. شعبه ما این تصاویر را بر دیوارهایش نداشت و گویی به من الهام شد که این تصاویر را نقاشی کنم. آقای مهندس می گویند وقتی در حال تزکیه و پالایش هستی الهامات کم کم به سمت تو می آیند. آن زمان ایجنت شعبه آقای اشگذری و اسیستانت خانم ناهید بودند بهمراه راهنمایم با ایشان صحبت کردم و ایشان مرا تایید کردند، و نقاشی تصاویر را شروع کردم. خدا را شکر می کنم و امیدوارم افرادی که وارد شعبه می شوند با دیدن این تصاویر جذب شوند.

_ سفر سیگارتان را در چه مقطعی شروع کردید؟ و چه شد که تصمیم گرفتید وارد لژیون خانم جلالی شوید؟

_ من از اولین روزی که وارد لژیون شدم با راهنمایم مساله مصرف سیگارم را مطرح کردم و ایشان روشن بینانه و با روی خوش مرا راهنمایی کردند تا به پارک طالقانی بیایم و لژیون خانم جلالی را ببینم، زمانی که پرس و جو کردم و با خانم جلالی آشنا شدم متوجه شدم که افرادی که در سفر اول هستند فعلا باید همسفر بمانند تا ۱۰ ماه کامل بگذرد و بعد از رهایی می توانند وارد لژیون ویلیام وایت شوند. زیرا اگر در سفر اول باشند، خود سفر سیگار اوایلش یک مقدار بهم ریختگی ایجاد می کند پس نمی توانند به مسافرشان بعنوان یک همسفر کمک کنند و آموزش بگیرند. البته این مد نظر نیست که حتما با مسافرشان به رهایی برسند بلکه ۱۰ ماه در کنگره باشند و جهان بینی شان رشد کرده باشد کافیست.

در طول سفر سیگار حس پشیمانی یا انصراف سراغ شما آمد؟ یا این فکر که فعلا برگردید و بعدا سفر سیگار را در زمانی دیگر انجام دهید؟

_ زمانی که آدمی می خواهد در صراط مستقیم حرکت کند و قدم مثبتی بردارد، یکسری نیروهای منفی سر راه او قرار می گیرند. اما چه چیز به او کمک می کند تا از راهی که رفته پشیمان نشود و برگشت نخورد؟ جهانبینی. اینجاست که افراد حتما باید در سفر دوم باشند یا حداقل ۱۰ ماه از سفرشان گذشته باشد تا بتوانند عضو لژیون ویلیام وایت شوند. مساله بعدی اینست که باید خواست قوی داشته باشیم. من واقعا خواستش را داشتم و خیلی محکم به خودم گفتم که باید بروم و سفر کنم؛ چون دیگر آن لذت اولیه از مصرف سیگار را نداشتم و دوست داشتم مثل یک انسان سالم و عادی زندگی کنم. برایم آزاردهنده بود که بعنوان یک خانم همیشه بوی سیگار می دادم و در هر جمعی نمی توانستم سیگار در بیاورم و استعمال کنم. از طرفی بیماری هایی‌ مثل معده درد و تنگی نفس مزید بر علت شده بود، اوایل سفر به این خاطر که دود گرفته می شود و روی پروسه خوراکی می رویم یک مقدار از نظر روانی به آدم فشار وارد می شود، چون همیشه یک سیگار بین انگشتان بوده و دود دیده می شده، ولی اکنون به یک آدامس محدود شده است اما جهانبینی که در کنگره و لژیون ویلیام آموزش می گیریم به ما کمک می کند تا خواستمان قوی شود و بخواهیم درمان شویم.

_ استقبال همسفرها از درمان سیگار و قلیان چگونه بوده است؟

_  همه افراد خواستش را دارند تا بیایند و درمان شوند بخصوص وقتی که آموزش جهانبینی را می گیرند و متوجه می شوند کاری که انجام می دهند ضد ارزشی است. روز اولی که من به لطف خدا در شعبه حسنانی تشکیل لژیون دادم دو نفر استقبال کردند و به این لژیون وارد شدند. حتی قبل ازینکه من تشکیل لژیون ویلیام وایت دهم، علاقه داشتند به این لژیون بپیوندند، افراد دیگری هم در شعبه هستند و مطمئنم که آنها هم در گوشه ای از ذهنشان به این باور رسیده اند که کاری که انجام می دهند به جسم و روحشان تخریب وارد می کند اما چرا این افراد نمی توانند بیایند و با من این موضوع را مطرح کنند؟ به این دلیل که بعضی قومیت ها روی یکسری مسائل حساسیت به خرج می دهند و بخاطر محدودیت هایی که دارند واهمه دارند تا اسمشان بعنوان مسافر سیگار مطرح شود یا چهره شان دبده شود، و نگرانند که دیگران در موردشان چگونه فکر خواهند کرد. 
من واقعا دوست دارم این لژیون مورد استقبال قرار بگیرد و دیگران هم به این آرامشی که من الان دارم برسند، چون مصرف سیگار و قلیان تخریب زیادی به جسم و روان و سیستم ایکس یک خانم وارد می کند پس برای رسیدن به آرامش سیگار بیشتری مصرف کرده و در نتیجه بهم ریخته تر می شود. 
همه ما که به کنگره آمده ایم ۱۰۰٪ عیب و ایراداتی داشتیم، پس اینجاییم تا ایرادهایمان را رفع کنیم. مصرف سیگار و قلیان نیز یکی از آن ایرادهاست. 
مساله دیگر اینست که نباید تا یک فردی اعلام می کند من مصرف سیگار و قلیان دارم با چشم دیگری به او نگاه کنیم و بگوییم فلانی هم سیگاری است! این موضوع باعث می شود چنین افرادی به جهت نگاه بد دیگران این موضوع را درون خود نگه دارند و نیایند تا به درمان برسند، افرادی که چنین دیدگاهی به مصرف کنندگان سیگار و قلیان دارند در جهالت هستند؛ با رفتار نابجایشان حتی اگر ندانسته باشد سبب می شوند افرادی که خواست دارند تا به درمان برسند نتوانند. 
من به افرادی که مصرف سیگار و قلیان دارند اطمینان می دهم که اسم و تصویرشان جایی نمی  رود و اگر کسی نسبت به آنها دید بدی دارد او در مثلث جهالت خودش است. من این مساله را در شعبه خودمان درک کردم افرادی هستند که به خانم های مصرف کننده سیگار و قلیان با چشم بدی نگاه می کنند و همینطور به لژیون ویلیام وایت... در حالی که ما باید روشن بینانه تر برخورد کرده و مشوق درمان مصرف کنندگان سیگار باشیم.

_ چرا بعد از اتمام سفر سیگارتان تصمیم گرفتید راهنمای درمان سیگار شوید؟ می توانستید به زندگی عادی خود ادامه دهید و نهایت به همان خدمات معمول در شعبه مشغول شوید.

_ اوایل که وارد لژیون ویلیام شدم با خود گفتم درمان می شوم و می روم و فقط قصدم اینست که سیگار را بگذارم کنار. هر هفته در لژیون شرکت می کردم و حتی یک جلسه هم غیبت نداشتم، اما از آنجا که راهنما همیشه داناتر و آگاهتر از رهجو و یک قدم از او جلوتر است، همیشه به من خدمات کوچکی می دادند برای مثال بنر لژیون سیگار را بمن سپردند و باعث شدند بخاطر آن بنر هر هفته در لژیون حضور داشته باشم. 
من در طول سفر اولم عصبی و پرخاشگر بودم حتی چندبار با حالت بدی جواب راهنمایم را دادم اما ایشان مرا درک می کردند زیرا خودشان هم این مسیر را طی کرده بودند. بهرحال ایشان سبب جذب من به لژیون شدند، هستند افرادی که می آیند درمان می شوند و می روند، ولی این درست نیست زیرا ما بصورت رایگان از منابع سیستم استفاده می کنیم، راهنما برای ما وقت می گذارد و رایگان به ما آموزش می دهد، خانم جلالی هم در سرما و گرما به پارک می آمدند و به رهجوها آموزش می دادند. ایشان چند بار بمن گفتند که بخوانم و راهنمای درمان سیگار شوم اما من هربار  به بهانه ای از زیر کار در می رفتم، تا اینکه بمن گفتند اگر نمی خواهی راهنما شوی من دیگر به شما نمی گویم! همین سبب شد من به خودم بیایم و بیدار شوم، یک ماه وقت گذاشتم، منابع را خواندم و در امتحان آکادمی شرکت کردم و قبول شدم تا بتوانم این آموزشها را در اختیار عزیزانی قرار دهم که می خواهند درمان شوند.

_ الف) تفاوت های بین همسفر بودن و مسافر سیگار بودن چیست؟ 
ب) آیا یک همسفر می تواند هر دو نقش را باهم پیش ببرد؟ 

_ الف) داستان همسفر با مسافر سیگار متفاوت است. همسفر آموزش می گیرد تا اگر مسافرش بهم ریخت یا خواست از بار سفر شانه خالی کند مشوق او باشد و بال پروازش؛ اما زمانی که یک همسفر، مسافر سیگار می شود خودش هم دارد سفر می کند و در لژیون آن منابعی را که بعنوان همسفر آموزش می گرفته ارائه نمی دهند. اینجا فقط روی جهانبینی و نفس کار می کنند تا خواست طرف پررنگ تر شود و محکم تر قدم بردارد و به آگاهی و دانایی و بیداری ذهن برسد که باید به خودش یک "نه" محکم بگوید، بداند مصرف سیگار و قلیان مضر است، اگر مساله یا مشکلی دارد با کشیدن سیگار و قلیان مساله که حل نشده هیچ، بلکه به مشکلاتش اضافه می شود. به قول راهنمایم لژیون سیگار، لژیون "خود" هست یعنی شما را مثل آینه با خودت روبرو می کند و با بدی ها و ضد ارزشهایت. روی صورپنهانت کار می کند تا درونت بیدار شود. در طول سفر سیگار یکسری بیرون ریزی هایی داریم و یکسری صفات خودشان را نشان می دهند  و سر باز می کنند، و ما راه و روش مقابله کردن و مهار آنها را پیدا می کنیم.
ب) بله، ولی در سفر دوم، گفتیم که باید ۱۰ ماه در کنگره بوده و جهانبینی را یار گرفته باشد تا بتواند هر دو نقش را ایفا کند. اما عضویت در لژیون ویلیام وایت بمعنی نادیده گرفتن لژیون همسفری نیست. این لژیونها هرکدام جایگاه خودشان را دارند و راهنماهایشان در کار یکدیگر مداخله نمی کنند. گاهی همسفر با مسافرش به مشکلی برمی خورد از راهنمای سیگارش راهکار می خواهد، در صورتیکه راهنمای سیگار فقط می تواند راجع به مسائل و مشکلاتی که راجع به سفر سیگار هست راهکار بدهد.

_ با توجه به اینکه راهنمای تازه واردین نیز هستید، بیشترین مقاومت خانم های تازه وارد در خصوص پذیرش سفر کردن در کنار مسافرشان و شرکت در کارگاهها چیست؟

_ من زمانیکه تازه وارد بودم اولین جمله ای که به مشاورم گفتم این بود که او دارد مواد مصرف می کند من چرا باید بیایم و آموزش بگیرم؟ درحالیکه چنین تفکری درست نیست زیرا ما در اثر زندگی با یک مصرف کننده خودمان هم درگیر تاریکی ها شدیم و بی سیم و غیر مستقیم به سیستم ایکس و روانمان آسیب وارد شده. ما هم بنوعی مثل یک مصرف کننده رفتار می کنیم ولی خودمان این را نمی دانیم اما شاید دیگران متوجه رفتار ما بشوند. بهمین خاطر است که آقای مهندس تاکید دارند خانواده هم بیایند و آموزش بگیرند. من همیشه به تازه واردین می گویم تا خودمان را اصلاح نکنیم، تا خودمان تغییر نکنیم و آموزش نگیریم هیچ اتفاق خوبی برای زندگی مان نخواهد افتاد و نمی توانیم دست یاری به سمت مسافرمان دراز کنیم.
بعضی عزیران انتظار دارند یک شبه همه چیز درست شود و به آرامش برسند ولی آرامش هم بتدریج در طول سفر و به مراتب درمان پیش می آید و چیزی نیست که بتوانی از مغازه بخری. افرادی که به لژیون ویلیام می آیند در ابتدا بهم ریخته هستند اما به مرور و با آموزشها به آرامش می رسند... در کل تا به کنگره وصل نباشیم و خدمت نکنیم تغییر اتفاق نمی افتد.

_ برایمان بگویید درمان نیکوتین چه مواردی را در بر می گیرد، فقط سیگار و قلیان را شامل می شود؟
و برای ما همسفرها کمی بیشتر توضیح می دهید سفر سیگار چگونه است و یک همسفر جهت ورود به لژیون سیگار چه شرایطی باید داشته باشد؟ 

_ درمان نیکوتین همان سیگار و قلیان را در بر می گیرد و همسفرانی که عضو می شوند از لحظه عضویت می توانند مصرف سیگار یا قلیان را قطع کنند و روی پروسه خوراکی بیفتند. راهنما برایشان تعیین می کند که نسبت به مصرفی که دارد چه تعداد باید آدامس بجود، یک دوره ۳ ماهه سازگاری داریم که هیچ کاهشی صورت نمی گیرد و بعد از ۳ ماه در قالب پله های ۲۱ روزه و با ضریب ۰/۸ تیپر می شود و به صفر می رسد. سفر سیگار نباید کمتر از ۱۰ ماه باشد زیرا سیستمی که در بدن بصورت طبیعی نیکوتین می سازد بتدریج و در طول این ۱۰ ماه بکار می افتد. در طول آن دوره سه ماهه استفاده از آدامس نیکوتین ساعت مشخصی ندارد، و هر ساعتی که نیاز شد می توانند آدامس را بجوند. (آن مقداری که راهنما تعیین کرده و تا پایان روز). اگر در طول سفر از آدامس کم استفاده کنیم و فکمان کمتر بجنبد باعث می شود شخص از نظر روانی بهم بریزد زیرا حرکت فک جایگزین خوبی در مقابل سیگار و قلیان است چراکه در استعمال سیگار و قلیان با هر پک فک شخص حرکت می کند.
در سفر دوم دیگر آدامس هم قطع می شود و فقط جهانبینی است که به همسفر کمک می کند تا برگشت نخورد، در غیر اینصورت اگر همسفر صرفا پله بگیرد ولی لژیون را شرکت نکند در سفر دوم وسوسه او را از پای درخواهد آورد. 
همانطور که گفتیم صرفا همسفرهایی که در کنگره سفر کرده اند (حداقل ۱۰ ماه) می توانند عضو لژیون ویلیام وایت همسفران شوند و آقای مهندس تا به امروز اجازه پذیرش بانوانی که کنگره ای نیستند را نداده اند.

_ احساستان را نسبت به این مفاهیم در قالب یک کلمه یا یک جمله بیان کنید.

الف. راهنما                    _ نشاندهنده راه

ب. سایت                      _  اطلاع رسانی

ج. عقل                         _  فرمانده کل، خورشید و نور

د. سفر دوم                   _ پایان تاریکی و شروع نقطه ای دیگر

ه. ظرفیت و مسئولیت      _  بسته به گنجایش هر فردی دارد، اگر واقعا نمی توانیم مسئولیتی را قبول کنیم و نصفه راه می خواهیم رهایش کنیم، آن را نپذیریم. بیش از حد توانمان هم مسئولیت نگیربم چون اگر گنجایشش را نداشته باشیم درونمان انفجار رخ خواهد داد. 

و در انتها، همسفر الهه به همسفرانی که چند تا در میان به شعبه می آیند و حضور محکمی در لژیونها (چه مجازی چه حضوری) ندارند چه می گوید؟

_  این افراد خودبخود با گردباد کنگره پرت خواهند شد. ما باید برنامه ای که پیش رو داریم را با تمام وجود انجام دهیم. اینهمه راههای مختلف را رفتیم و به بن بست رسیدیم، گاهی هم به ما قرص و دارو پیشنهاد دادند اما مشکلمان حل نشد. 
خداوند اذن و اجازه ورود به کنگره را به هرکسی نمی دهد، افرادی که می آیند ولی ارزش قائل نمی شوند بعدها پشیمان خواهند شد، بودند از این افرادی که اهمیت ندادند و از سیستم به بیرون پرت شدند و خداوند بعد از ۳_ ۴ سال اجازه داد تا برگردند، و حتی در مشارکتهایشان گفتند اشتباه از ما بود و ما باعث شدیم که مسافرمان برگشت بخورد. من همیشه به دوستان تازه وارد می گویم باید خواستتان قوی باشد، یعنی کفش آهنی به پا کنید و به خودتان بگویید من می آیم، من می توانم. ما بغیر از اینجا کجا را می توانستیم پیدا کنیم که مسافرمان بیاید و به درمان برسد و خودمان هم آموزش بگیریم و به آرامش برسیم؟ اگر ببرون از این محل با هرکسی صحبت کنیم و از مسافرمان گلایه کنیم به ما می گویند از او جدا شو، اما آیا با جدایی به نتیجه می رسیم؟
چه خانم هایی بودند که سالها می آمدند حتی با بچه کوچک اما مسافرشان به کنگره نمی آمد، ولی اینجا را محکم چسبیدند و نتیجه گرفتند. در هر حال، این را بدانیم زمانی که ما به مشکل برمی خوریم ما داریم کم کاری می کنیم و این نشانه ایست که باید خودمان را اصلاح کنیم. من به بعضی رهجوها می گویم حتی اگر مسافرت هم نیامده حداقل جایی آمدی که بتوانی با اشخاص درست و صالح درددل کنی و راهکار صحیح بگیری نه اینکه صرفا به تو بگویند طلاق بگیر یا او را از خانه بیرون کن. الان که به کنگره و منبع نور هستیم اگر به خودمان و زندگی مان نگاه کنیم، یعنی حقیقتا هیچ تغییری نکرده ایم؟ کنگره برای ما خیلی کارها کرده ولی ما انقدر درگیر مسافرمان و سایر مشکلات هستیم که به چشممان نمی آید.
در آخر از شما خانم سارا بابت این گفتگوی خوب تشکر می کنم، من خیلی دوست داشتم در هفته سیگار چنین مصاحبه ای را انجام دهم تا ابهامات برای بچه ها برطرف شود، امیدوارم دوستان به این تفکر و بیداری برسند که اگر رهجویی اعلام کرد من مصرف کننده سیگار یا قلیان هستم، در صور پنهان و یا ظاهر طوری رفتار نکنند که افراد از بیان این مسائل بترسند و پنهان کاری کنند، شاید ان فرد دیگر نیاید تا درمان شود. دوربین خود را روی خودمان روشن کنیم و عیب و ایرادات خود را رفع کنیم نه اینکه ببینیم دیگران چه ایرادی دارند.

_ سپاس از شما.

مصاحبه و نگارش: همسفر سارا


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
معصومه از لژیون خانم زهره یکشنبه 18 خرداد 1399 04:37 ب.ظ
عالی بود خانم الهه عزیز، بهره بردم...
ممنون از خانم سارای عزیز
سمیه مسافر نیکوتین شعبه ابوریحان جمعه 16 خرداد 1399 04:26 ب.ظ
خیلی مطالب و مصاحبه عالی و کاملی بود، خانم الهه عزیزم برای شما آرزوی سلامتی شادی و موفقیت دارم
همسفرجمیله پنجشنبه 15 خرداد 1399 07:15 ب.ظ
خانم الهه عزیز مطالب راعالی بیان کردید موفق باشید خداقوت به خانم سارای عزیز
پنجشنبه 15 خرداد 1399 06:07 ب.ظ
خانم الهه از خواندن مصاحبه ی شما هم لذت بردم وهم انرژی گرفتم آفرین به شما همسفری که میخواهد مسافرش بیاید و رها شود از بند شیطان باید خدمت کند به قول آقای امین وقتی شما به بندگان خدا خدمت میکنی از آن طرف خداوند هم بند های شما را باز میکند..
باز هم بهتون تبریک میگم و خدا قوت
از خانم سارا تشکر میکنم
همسفر سارا پاسخ داد:
همسفر زهره ل اول پنجشنبه 15 خرداد 1399 04:22 ب.ظ
خانم الهه ی عزیز ممنون از صحبتها و حس خوبی که به اشتراک گذاشتید موفق باشید .
همسفرزینب(لژیون 3) چهارشنبه 14 خرداد 1399 10:27 ب.ظ
خانم الهه جان موفق باشید
همسفرطیبه چهارشنبه 14 خرداد 1399 07:44 ب.ظ
استفاده کردم.به امیدموفقیتهای بیشتر شما.تشکرازخانم سارا
همسفرسارا،لژیون دوم چهارشنبه 14 خرداد 1399 06:28 ب.ظ
ممنون از شما خانم الهه عزیز، انشالله مابقی دوستانی هم که نیاز به درمان دارن به لژیون شما بپیوندن
همسفر زهرالژیون دوم چهارشنبه 14 خرداد 1399 05:59 ب.ظ
خانم الهه جان با فعال بودن وخواست قوی موفق شدید به این جایگاه برسید امیدوارم در جایگاه بالاتر شما را ببینم
خانم سارای عزیزم خداقوت میگم وبهترین آرزو ها رو براتون دارم
همسفر سارا پاسخ داد:
همسفر فاطمه چهارشنبه 14 خرداد 1399 05:03 ب.ظ
الهه جان از صحبتهای دلنشین تون استفاده بردم واقعا باحس خوبی که دارید خدماتی که انجام میدهید نتیجه میدهد و اینکه میبینم چقدر بااراده و عشق خدمت میکنید لذت میبرم ...لطف خدا شامل حالتان آرزوی بهترینها را براتون دارم
همسفر سمانه چهارشنبه 14 خرداد 1399 11:07 ق.ظ
خانم الهه جان واقعا لذت بردم وخیلی از اراده وهدف محکم شما خوشم اومد امیدوارم من هم مثل شما بتوانم خدمتگذار خوبی باشم.به امید موفقیت های بیشتر
همسفر ملیحه چهارشنبه 14 خرداد 1399 09:33 ق.ظ
الهه جان واقعا لذت بردم از مصاحبه ی قشنگتون امیدوارم که من هم روزی بتوانم مثل شما خدمتگزار مفید و فعالی برای کنگره باشم
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic