مکتوب سخنان مهندس دژاکام، دستورجلسه چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399 ساعت 05:41 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر سارا | ( نظرات )
مکتوب سخنان روز چهارشنبه 99/3/14 مهندس دژاکام در خصوص دستورجلسه " درکنگره 60 چگونه قدردانی می کنیم" به قلم همسفر زینب


دستور جلسه: در کنگره ۶۰ چگونه قدردانی می کنیم.
شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند.
شکر یعنی: تشکر
کفر یعنی: پنهان کردن حقیقت
پس تشکر کردن نعمت انسان را افزون می کند.
زمانی که انسان به وجود آمد قانونی برای انسان حکم فرما شد که انسان نیازمند است و با حیوان فرق دارد انسان برای رفع نیازهایش داد و ستد می کند چیزی را می دهد و چیز دیگری را می گیرد مثلا: شخصی پشم دارد و شخص دیگری گندم و اینها پایاپای معامله می کنند.
تشکر هم همینطور است کسی در حق شما لطفی می‌کند شما یا باید جبران کنید یا لفظی از او تشکر کنید. اکثر مردم دنیا تشکر کردن و تشویق کردن را بلد هستند برخلاف ما ایرانی ها، ما نه تشکر کردن را بلد هستیم نه تشویق کردن را، وقتی کسی کاری را انجام می دهد و موفق می شود او را تشویق که نمی‌کنیم حالش را هم می گیریم.
شخصی در دانشگاه قبول شده ما می گوییم بیکاری که می خواهی درس بخوانی آنها که درس خوانده اند چه شده اند. وقتی ما در حق کسی خدمتی انجام می دهیم اگر قدر خدمت ما را بداند تشویق می‌شویم که دوباره به آن فرد خدمت کنیم ولی اگر قدردان نباشد حاضر نیستیم که دیگر خدمت کنیم. قدیمی ها می گویند: اسب پیشکش را دندان هایش را شمارش نمی کنند، یعنی برای تعیین سن اسب و قاطر دندان هایش را می شمارند. هرچه که هست این اسب را به تو مجانی می دهند.
هر خدمتی به هر طریقی نسبت به ما انجام می شود همان مسئله پایاپای باشد و باید ما جبران کنیم، البته در خدمت کردن منتظر جبران نباشید ولی ممکن است انتظار ناسزا هم نداشته باشید پس تشکر کردن را یاد بگیریم.
اگر بخواهیم از کنگره قدردانی کنیم باید بدانیم که کنگره به من چه داده است موقعی می توانیم قدردانی کنیم که چیزی را که گرفته ایم پس بدهیم.
بارها گفته ام که هیچکس هیچ بدهی به کنگره ندارد از یکی از بچه ها پرسیدم چرا می خواهی خدمت کنی گفت: بدهکار کنگره هستم و من گفتم شما هیچ بدهی به کنگره ندارید. اگر روزی بتوانیم معامله پایاپای با کنگره انجام دهیم یعنی توانسته‌ایم قدردانی را کامل انجام بدهیم. و باید بدانیم که قدر دانی ما درست هست یا نیست. این فقط برای از کف نرفتن نعمت است. بعضی اوقات خدمات بسیار زیادی برای ما شده و ما به جای تشکر کردن طلبکار می شویم.
در کنگره بیشترین خدمت پایاپای در قسمت خدمات است یعنی می‌گوییم به ما خدمت کرده‌اند و ما به دیگران خدمت می کنیم،
بزرگترین معامله در کنگره خدمت در مقابل خدمت است و همین خدمت در مقابل خدمت چرخ کنگره را به چرخش در می آورد.
و اگر این قدر دانی ما درست باشد ما می‌توانیم به تمام نقاط برسیم.
با یکی از اساتید دانشگاه مصاحبه‌ای داشتیم از من پرسیدند شما در این دوران چه چالشی داشتید و من گفتم: هیچ چالشی نداشتیم.
پرسید از نظر مالی دچار مشکل شدید؟ و گفتم ما مشکل مالی هم نداشتیم. این در پرتو همان قدردانی است که ما در کنگره به انجام می رسانیم. گفتند پس مدیریت شما خیلی خوب است. گفتم نه، مدیریت من یک قسمت از مدیریت اصلی چاهی است که با کندنش به آب رسیده ایم.
ما اعتیاد را به درمان رسانده ایم و چاهی را که به آب رسیده ایم با آن مزارع و کشت و زرع را آبیاری می کنیم و همه چی داریم. سازمان‌های دیگر هم باید اول کارشان به نتیجه برسد که به آب برسند. من از چند سال پیش به شما می گفتم که هر سازمان، شرکت، خانواده و حتی فرد باید ذخیره داشته باشد و گفتم که دانشگاه هاروارد ذخیره ۲۷ میلیاردی دارد ما هم باید داشته باشیم و از همان موقع در پرتو ذخیره سازی هستیم.
حتی به دلیل بیماری کرونا یک یا دو سال دیگر هم کنگره تعطیل باشد از نظر مالی شکست نمی خورد و به کارهایش ادامه می دهد.
دلیلش یاد گرفتن قدردانی است. مهمترین چیزی که برای هر شخصی هست باید آن لذتش را درک کند کسانی که خدمات ارائه می دهند دچار شادی وشعفی می شوند که با هیچ چیز دیگری نمی شود مقایسه کرد.
وقتی راهنما رهجویش به  رهایی می رسد چشمان راهنما برق می‌زند یعنی یک شادی غیر قابل توصیفی در چهره راهنما دیده می‌شود.
۷۰۰ کیلومتر مسافت را آمده که پای برگهٔ رهایی رهجویش را به امضا برساند.
و نکته مهم: که ما باید در کنگره از نیروهای قدیمی حداکثر استفاده را بکنیم ما نباید نیروهایمان را به باتلاق بریزیم، در قسمت خانمهای مسافر کسانی بودند که چند سالی بود در کنگره حضور نداشتند وقتی آمدند به آنها خدمت دادیم.
آقای سبزه ای که دوره دیده‌بانی ایشان تمام شد گفتم که شما می توانید در جایگاه‌های دیگری خدمت کنید.
قدردانی از کنگره یعنی قدردانی از یکایک افرادی که در کنگره هستند ما باید حرمت آنها را حفظ کنیم. قدردانی در کنگره ۶۰ در شرایط و موضوعیت مربوطه از هفته راهنما، دیده بان، مرزبان فقط توسط یک پاکت انجام می شود و چیز دیگری نیست؛ و در قدردانی باید بداند که چگونه باید قدردانی کند آیا آن حرمت و عزتی که باید باشد را دارد.
در صورتی به شما احترام می گذارند که احترام بزرگتر ها را داشته باشید، در صورتی می توانید انتظار قدردانی داشته باشید که شما قدردانی از دیگران را بلد باشید این یک حقیقت است، تک تک ما هر کاری را انجام می دهیم سرمان می‌آید یعنی هرچه بکاریم همان را درو خواهیم کرد. یک ژاپنی پدرش ۱۲۰ سال سن داشت پدرش را در سبدی می‌گذارد و به کوهستان می برد و به پدرش می گوید: همین جا بمان من برمی گردم، و پدر همان جا می‌ماند و از گرسنگی می میرد.
چند سال می گذرد و این شخص که سنش بالا می‌رود و پسر او هم او را در سبد می‌گذارد و به بالای همان کوه می برد و به او می گوید:  پدر همین‌جا بمان من برمی گردم، و پدر می گوید می دانم چه فکری در سر داری چرا که من هم این کار را با پدرم کردم و حالا تو مرا در این سبد و در این مکان گذاشته‌ای. کاری کن که فردا فرزندت همین کار را با تو نکند.
باید حواسمان به کارهایمان باشد که دیگران نسبت به ما انجام ندهند. یک لقمه نان به یک سگ می دهیم هر وقت ما را ببیند دمش را تکان می دهد و نگاهی با محبت به ما می کند صد بار هم اگر او را بزنیم ولی او آن یک لقمه نان یادش هست.
اما اگر به انسانی صد تا خوبی کرده ای، کافی است یک بدی در حقش بکنی تمام خوبی های شما را خط قرمز می کشد و فقط آن یک بدی را می بیند.
اگر تشکر و قدر دانی را یاد گرفته باشیم از شیشهٔ ماشین ته سیگاری ها را بیرون نمی ریزیم یا در پیاده‌رو آشغال پرت نمی‌کنیم.
ما در کنگره سعی کرده‌ایم قدردانی و آموزش‌های جهانبینی را در موضوعات و مسائل مختلف تحت عنوان فضولی، که چی، کنگره به من چه کرده، هفته راهنما را تدریس کرده ایم و بچه ها چون آموزش گرفته‌اند به چنین وضعیتی رسیده‌ایم تمام ان جی او ها به دنبال ریالی هستند ولی کنگره ۶۰  بحمدلله مسیر خودش را ادامه می دهد و وضعیت مناسبی دارد.

نگارش: همسفر زینب، لژیون سوم
تنظیم: همسفر سارا

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهره لژیون اول شنبه 17 خرداد 1399 10:50 ق.ظ
خدا قوت خانم زینب عزیز زندگیتون پر از انوار الهی...
همسفر فاطمه شنبه 17 خرداد 1399 10:19 ق.ظ
ممنون خانم زینب عزیز استفاده کردم خداقوت
همسفر الهه پنجشنبه 15 خرداد 1399 10:25 ب.ظ
خداقوت زینب جان
همسفرجمیله پنجشنبه 15 خرداد 1399 07:23 ب.ظ
خدا قوت خانم زینب
همسفرطیبه چهارشنبه 14 خرداد 1399 07:45 ب.ظ
خداقوت وتشکر
همسفرسارا،لژیون دوم چهارشنبه 14 خرداد 1399 06:29 ب.ظ
ممنون از زحمات شما خانم زینب
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic